Choď na obsah Choď na menu
 


Zlatý retriever

19. 1. 2009

Obrázok


                                               

História retrieverov

Na vývoji jednotlivých plemien loveckých psov sa rozhodujúcou mierou zapríčinili zmeny v spôsobe lovenia. Príčinou týchto zmien bol hlavne vývoj strelných zbraní, odohrávajúci sa prevažne v druhej polovici 14. storočia. Vznik týchto zbraní je spojený s vynálezom čierneho strelného prachu, ktorý bol však zo svojho miesta rýchlo vytlačený výkonným nedymiacim strelným prachom. Technickým zlepšovaním zbraní sa zvyšovala presnosť streľby vplyvom nedymiaceho strelného prachu sa zvýšila razantnosť a zvýšila sa aj presnosť streľby.

Z toho prameniace stále nové možnosti lovcov kládlo pochopiteľne väčšie nároky aj na ich psov. V dôsledku toho zaznamenali pokles svojho významu hlavne psy určený na hon, dovtedy používaní pri štvaniciach. Ťažisko práce loveckého psa sa stále viacej presúvalo na dohľadanie postrelenej zveri a jej prinášanie (toto trvá dodnes). Lovci sa teda začali obzerať po psovi, alebo skupine psov ktorí by boli schopní plniť tieto požiadavky. Dnes už vieme, že takúto skupinu našli - volá sa retrievri.

Názov tohto plemena pochádza z anglického jazyka a do slovenčiny je prekladaný ako prinášači. Do ich skupiny patria tieto plemená: labradorský retriever, flat coated rertiever, golden alebo zlatý retriever, curly coated retriever, chesapeake bay retriever a nova scotia dug tolling retriever. Všetky tieto plemená s výnimkou nova scotia dug tolling retrievra sú vzhľadom dosť podobné, povahovými vlastnosťami sú bez výnimky všetky rovnaké. Napriek tomu sa dajú rozlíšiť dve vývojové línie. Na jednej strane stojí zlatý retriever, potomok Leinerovho psa s pravdepodobným primiešaním krvi ruského stopára, či ruského retrievra, čo by znamenalo jeho napojenie na líniu psa Inostrazeva. Tento pes je potom predchodca druhej vývojovej línie, ktorá je označovaná ako "retriever od zátoky Chespeake" samozrejme cez iné plemená (údajne cez psa molloského, tibetského, pastierskeho, pyrenejského ovčiaka a psa novofoundlandského).

Plemeno GOLDEN RETIREVER - ZLATÝ RETRIEVER je asi najrozšírenejším plemenom retrievrov na Slovensku. Zlatý retriever je plemeno celkom mladé a o jeho presnom pôvode sa stále diskutuje. V päťdesiatych rokoch 19. storočia sa o jeho rozvoj zaslúžil lord Tweedmouth. Použil pravdepodobne žltého retrievra s vlnitou srsťou a dnes už neexistujúceho tweed water španiela, neskoršie použil tiež írskych setrov a pieskovo sfarbených bladhoundov. Výsledkom bol pes s vynikajúcimi povahovými vlastnosťami, vrodenou chuťou prinášať, plávať a s výborným čuchom.


 

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

supaa

(KONARKA 9881, 21. 2. 2010 17:47)

dobry clanok ale nevidno ty obrazky