Choď na obsah Choď na menu
 


Zdravie

21. 1. 2009

Parazity
Jar a leto sú obdobím parazitov.Kliešte,blchy,škrkavky,pásovnice.
Kliešte
Kliešť sa nesmie z kože vytrhávať,lebo by sa stalo,že ste vytrhli len telo a hlava by ostala v koži.Kliešťa treba natrieť olejom(po chvíli by mal odpadnúť) alebo si zakúpiť kliešte na vyberanie kliešťov(zakúpite ich u veterinára) ktorý vám aj vysvetlí ako ich používať
Blchy
Najmä v lete by ste mali psika prezerat.Sústreďte sa na miesta najčastejšieho výskytu.uši,brucho,hrudník,medzinožie.Napadnutie blchami si vsimnete pomerne ľahko(čierne bodky,výkaly bĺch,zaschnutá krv).V obchodoch dostanete vynikajúce prostriedky na blchy a kliešte.(najlepšie urobíte ak sa o kúpe prostriedky poradíte s veterinárom)Pri odblšení vyčistite aj okolie(koš v ktorom spí,deky,koberce na ktorých leží,prípadne aj izbu v ktorej sa zdržiaval.
Škrkavky
Škrkavky možme nájsť vo výkaloch.Príznaky sú hnačka,nafúknuté brucho.Odčervovacie prípravky dostanete u veterinára.
Pásovnice
Vajíčka pásovníc prenášajú blchy.Príznakom sú hnačky,Vajíčka sa dajú spoznať vo výkaloch a na análnom otvore.Zbavíme sa ich pomocou odčervovacieho prípravku.


Psinka
Je to veľmi vážne ochorenie psov.(väčšinou končí smrteľne alebo vyvolá tažké ochrnutie).Príznaky:nádcha,slziace a zapálené oči,hnačka,slabosť,neskor poruchy pohybu.Vyskytuje sa najä u šteniat.

Otočenie žalúdka
Veľmi vážne ochorenie.Je následkom prudkých pohybov práve nakrmeného psa.Vyskytuje sa predovšetkým u väčších plemien,keď sa výdatne najedia a poto behajú.

Besnota
Pes ochorel na besnote ked ho uhryzlo iné infikované
zviera(pes,vlk,líška,mačka,myš,netopier...)Choroba má inkubačnú dobu 12 až 15 dní.
Očkovanie chráni psa pred vírusom a zabraňuje rozšíreniu.Príznaky sú slinenie,agresívnosť alebo poslušnosť,krívenia až ochrnutie. 

Úpal

V lete by nemal žiadny pes zostať v aute.V tomto prípade hrozí akútne nebezpečenstvo prehriatia a úpalu.Hrozí to aj psom ,ktoré su v malje búde na reťazi alebo aj pri pobyte na pláži,kde nie je žiaden tieň.Bez chladného miesta na odpočinok pes extrémne trpí pri vysokvých teplotách.Prvé príznaky úpalu sú slabosť a vyčerpanosť.Pes ťažko dýcha,slintá má červený jazyk a pysky,ktoré sa potom sfarbia domodra.Pri trvajúcej vysokej teplote nastáva kolaps a pes upadne do kómy.Pri prvých príznakoch uložte psa na chladné miesto a poumývajte ho studenou vodou.V prípade bezvedomia ho opatrne položte do vane so studenou vodou pričom hlavu držte na hladine.Po 5 až 10 minútach by sa mal pes prebrať a začať normálne dýchať.Počas ochladzovania dávajte pozor na to aby teplota psa neklesla príliš nízko.Sledujte teplotu pomocou teplomera,pri 39,2 stupňov C by ste mali s ochladzovaním prestať.Po tejto prvej pomoci dajte psa na chladné,tiché miesto a nezabudnite na misku s vodou.Počas toho kontrolujte teplotu psa ak opäť stúpne vyhľadajte lekára. 

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Proti škrkavkám

(Alexy, 25. 11. 2010 19:58)

Škrkavky sú nepríjemné parazity, ktoré vedia poriadne skomplikovať život psíka. Ja sa snažím o môjho Benyho starať čo najlepšie, každé tri mesiace ho odčervujem tabletami Drontal. Do krmiva mu dám asi 2 tablety-dávkuje sa podľa váhy psíka. Sú aj ochutené, takže to nerozozná. Je to fayn riešenie, ako bezproblemovo v pohodlí domova uchrániť havina proti týmto parazitom..