Choď na obsah Choď na menu
 


Cavalier

17. 1. 2009

            Cavalier

HISTÓRIA PLEMENA

Malý španiel, ktorý bol do 19. storočia používaný ako sliedič a tiež obľúbený spoločník. Pomenovanie dostal po anglickom kráľovi Karolovi (panoval v 1. polovici 17. storočia). Na začiatku 20. storočia takmer vymrel, ale niekoľko nadšencov založilo klub a plemeno dostalo oficiálny názov Cavalier King Charles Španiel. Tento klub sa vlastne zaslúžil o spísanie štandardu plemena v 1928, o registráciu plemena v Kennel klube v 1945-46 a tým aj o pokračovanie v chove týchto španielov. Momentálne sa cavalier zaradil medzi módne spoločenské plemená; k yorkshirským teriérom, maltezákom, labradorom, zlatým retrieverom...

VZHĽAD CAVALIEROV

 

Menší psík, s výškou v kohútiku 30-35cm a váhou 5,5-8kg, menšie proporciálne jedince sú vyhovujúce. Cavalier má jemnú, dlhú srsť, rovnú, prípadne s miernym zvlnením. Srsť treba pravidelne česať, nie je vhodné časté kúpanie. Povolené sú 4 farby: 2 celé a 2 oddelené farby. Ruby-celá farba, červená. Black and tan-celá farba, čierna s trieslovými znakmi(jasne viditeľnými) nad očami, na lícach, vo vnútri uší, na hrudi, na končatinách a na spodnej strane chvosta. Blenheim-oddelená farba, biela s gaštanovými znakmi, pravidelne rozmiestnená gaštanová, tvoriaca na hlave znak v tvare kosošvorca. Tricolor-oddelená farba, čierno-biela s trieslovými znakmi nad očami, na lícach, vo vnútri uší, na nohách, kde prechádza čierna do bielej a na spodnej strane chvosta. Akékoľvek iné sfarbenie je nežiadúce. Pehy u oddelených farieb sú len chybou. Cavalier je proporciálne vyvážený psík, má ploché temeno hlavy, plytký stop, ňucháč dlhý ideálne 3,8 cm, čierny nos. Veľké tmavé guľaté oči. Previsnuté vysoko nasadené uši s dlhou srťou . Stredne dlhý krk, priestorný hrudník, krátke telo(dĺžka tela=dĺžke chvosta), rovný chrbát. Rovné nohy, stredne hrubé kosti a vzadu bohato osrstené. Chvost nesmie byť nesený nad chrbátom ani prekrútený, nesený veselo.

POVAHA

Športový psík, nie príliš temperamentný, vhodný pre začiatočníkov. Priateľský k ľuďom aj psom, znášanlivý, prispôsobivý, veselý. Poddajný a ľahko sa cvičí. Vhodný aj do menšieho bytu, ak je mu denne dopriata aspoň hodinová prechádzka. 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Zatiaľ nebol vložený žiadny komentár.